Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pamuk Fiyat Değerlendirmeleri

8-12 Ekim 2018 Pamuk Piyasası Yorumları

Tarih 20 Ekim 2018 Saat: 19:23 Yazar: / Yorum Yok

Bu platformda borsamızın bir üyesi olarak verilen görevi ifa etmek adına en son 25 – 29 Haziran 2018 haftasıyla ilgili piyasa bilgilerini kamuoyuna aktarmaya çalışmıştık. Bakanlığın uyarısı ile daha önce ismen olarak adlandırdığımız; Piyasaya kaydı geçmemiş fakat salonda konuşulmuş işlemlerin olabilir fiyatlarını ilân etmemiz sakıncalı görülerek yeni bir sistem getirilinceye kadar mağduriyetlere sebep olabileceği kanaati ile beklemeye geçmiştik. Bu arada yapılan yoğun görüşmeler neticesinde bu günden itibaren gerçekleşen işlemlerin fiyatı ve alıcının almaya satıcının da satmaya hazır olduğu fiyatların da “REFERANS FİYAT ADI ALTINDA günlük olarak (PAMUK SALONU REFERANS FİYAT TESPİT KOMİTESİ TARAFINDAN) tespit edilir.” şeklinde uygulama için Bakanlıktan onay alınarak yeni alım satım yönetmeliği mucibi uygulama başlatılmıştır.

İzmir Ticaret Borsası Alım satım özel yönetmeliği ilgili maddesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

d-Alıcı ve Satıcı Teklif Fiyatları (İsmen Fiyatlar)

Referans Fiyatları ve Salon Referans Fiyatları gerçekçi olmalı ve somut işlemlere dayanmalıdır. Ancak, Borsada belli tip ürünlerde alım ve satım olmadığı günlerde, sadece ilgililere ve kamuoyuna bir fikir vermek amacıyla, alıcının almaya, satıcının satmaya hazır olduğu ve tarafların şifahi beyanlarına dayanan fiyatlara “Alıcı Teklifi” ve “Satıcı Teklifi” ibareleri altında yer verilebilir. Bu şekilde bir ilan yapılması için ilgili Salon işlemi için Yönetim Kurulu kararı gerekir. Fiyat bülteninde, Alıcı ve Satıcı Teklifi ibaresi kullanılarak verilen fiyatlar, gerçekleşen bir işleme dayanmadığı için, fiyat kesimlerinde kullanılmaması tavsiye edilir. Borsada işlemlerin olmadığı günlerde, alıcının almaya, satıcının satmaya hazır olmaması ve tarafların hiçbir şekilde şifahi beyanda bulunmaması durumunda piyasa hanesine “Muamelesiz”, fiyat tablosuna da “Fiyat Tespit Edilememiştir.” ifadesi yazılır. Borsada işlemlerin olmadığı günlerde, ancak bazı ürün tiplerinde alıcının almaya, satıcının satmaya hazır olması durumunda piyasa hanesine “Muamelesiz”, fiyat tablosuna da ilgili ürünlerde “Alıcı Teklifi ve “Satıcı Teklifi” haneleri heyet tarafından doldurulur. İşlem salonlarında yapılan bazı işlemlerde oluşan fiyatların seviye itibariyle günceli yansıtmaması, ürün tipinin tanımlı tiplerin dışında olması, ödeme ve teslim şartlarında farklılıklar olması durumlarında, bu işlemler “özel nitelikli işlem” olarak değerlendirebilir. Heyet, bu “özel nitelikli işlemler’’ dışındaki işlemleri dikkate alarak salon referans fiyatlarını tespit eder. Özel nitelikli işlemler, işlem listesinde açıklama hanesinde “ÖZEL İŞLEM” veya özel niteliğini belirten durumu (vadesi, tipi, vb.) yazılarak ilan edilir.

2018 – 2019 sezonu Dünyada tarım ürünlerinde geçen yıldan beri gelişen olumsuz etkilenmelerden nasibini maalesef almıştır. Bu sezon Ekim sahalarımızın artmış olması üründeki verim kaybını anca karşılamıştır. Neticede EGE bölgesinde % 9 (2017 de 110.228 (ha) 2018 de 120.189 (ha) ekim alanı artışı olmasına rağmen Toplam kütlü üretimi 2017 yılında 492.393.443 iken 2018 de 496.287.333 olacağı yani % 1 artacağı hesaplanmıştır. Ekonomik yönde önemli savaşlar verirken, bir zorluk ta gelir kaybı sebebiyle olacaktır. Her şeye rağmen Üretici, Tüccar ve Sanayici zincirimizde çok önemli, olgun ve soğukkanlı dayanışma içinde birbirimize zarar vermeden yardımlaşarak bu günleri geçirmek zorundayız. Herkes anlayışlı ve sabırlı olmak zorundadır.

Ülkemizi ithal pamuğa ve en önemlisi döviz ödemeye mecbur bırakmadan yerli pamuk üreticisinin korunarak Sanayicimize desteği azaltmadan genel fedakârlık düşünceleri ile moral bozmadan (çalışanın kazanacağı gerçeğiyle) yılmadan bu günleri hasarsız atlatacağımıza inanıyoruz.

Tarımdaki bu büyük gelişmeyi, öncelikle yetişmiş kalifiye çiftçiyi, Üreticinin insan ve makine yatırımını, Bu fabrikaları bu büyük finansman kaynaklarını hep birlikte sağladık. Bırakmayacağız, devam edeceğiz daha da büyüyeceğiz.

Geçtiğimiz hafta piyasada kayda giren;

470 TON 41 RENK 9,50 TL.
50 TON 51 RENK 8,90 TL.

AYRICA; 325 TON BCI (BETTER COTTON) İYİ PAMUK UYGULAMASI SERTİFİKALI PAMUK 9,60 TL. FİYATLA işlem oldu.

TOPLAM İŞLEM MİKTARI 875 TON OLARAK KAYDA GİRDİ.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site spam’ı azaltmak için Akismet’i kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Bilgi için
veysel@pamukyolu.com
0532 132 9838

Tweet
Yandex.Metrica

Pamuk Borsası, Pamuk Piyasası

Diyarbakır Pamuk Fiyatları,2018 Pamuk Fiyatları