Diyarbakır Pamuk Borsası

Pamuk ekimi Türkmenistan’da başladı

Yayınlanan Mart 25, 2019 de 5:35 pm tarafından / No Comments

Ekim ayında pamuk ekiminde önemli bir tarımsal kampanya başlatıldı. 23 Mart’ta Akhal, Balkan, Lebap ve Mary velayat’ların pamuk üreticileri ekim kampanyasına başladı. 27 Mart’ta Daşoguz velayatlı çiftçiler onlara katılacak. Pamuk yetiştiriciliği, Türkmenistan tarımsal sanayi kompleksinin önde gelen sektörlerinden biridir ve ithal ikamesi ve ihracat potansiyelinin arttırılması için ulusal programların uygulanmasına önemli katkı sağlamaktadır.

Tarım sektörünün etkinliği, bu alandaki yapısal reformlar nedeniyle, tarımsal sanayi kompleksinin teknik olarak yeniden donatılması, tarım arazilerinin sulanması ve melezlenmesi, tohum üretimi, bilim ve ıslahın yapılması ve ileri tarım teknikleri ve teknolojilerinin tanıtılması için önemli fonların tahsis edilmesinden dolayı artmaktadır. Pamuk temizleme endüstrisi modernize edildi, bölgelerde modern işleme tesisleri kuruldu.

Daihan derneklerinin kârlılığını arttırmak, zeminde modern iş biçimlerinin yaygın olarak tanıtılması, halkla ilişkiler sektörünün yaygınlaştırılması, kira ilişkileri sisteminin iyileştirilmesi, halk maslahatisinin delegeleri tarafından geçen yılın eylül ayında desteklenmesi de dahil olmak üzere, devlet başkanının yeni program girişimleri de bu görevleri çözmeyi hedefliyor. Emeği daha da artırmak için, Daihan, 2019’dan başlayarak, buğday ve pamuk için devlet alım fiyatlarını ve bu stratejik mahsullerin ekimi ile ilgili işletmelerin hizmetlerini ödemeyi artırdı.

Bu yıl Türkmenistan’da 550 bin hektarlık pamuk pamuk için tahsis edildi. Toplamda, Ahal velaya’da 207 bin ton, Balkan velayada 5 bin ton, Daşoguz velaya’da 230 bin ton, Mary ilinde 295 bin ton olmak üzere 1 milyon 50 bin ton “beyaz altın” toplanması planlanmaktadır. 313 bin ton.

Ayrıca, ilk defa, tarımsal amaçlı özel bir toprak fonundan araziler alan özel tarım üreticileri, ilk kez 25 bin 567 hektar alanda pamuk ekimine başlayacaktır.

Ekim başlangıcında, seçilen pamuk tohumları toplanır, orta elyaf çeşitleri geleneksel olarak ülkenin tüm bölgelerinde ekilir. “Yoloten-7”, “Daşoguz-120”, “Daşoguz-144”, “Serdar”, “C-4727”, “Yloten-39”, “Jeyhun”, “C-2606” gibi çeşitleri tercih etmektedir. farklı olgunlaşma, artan verim, lif uzunluğu. Toprağa ve iklim koşullarına bağlı olarak, Ahal ve Mary illerinde ince lifli çeşitlerin, özellikle de “Yoloten-14” ekiminin yapılması sağlanır.

Mevcut kampanya, kesintisiz tohumlamanın sağlanması için gereken çeşitli markaların yaklaşık yedi buçuk bin traktörünü, yaklaşık 2 bin ekici, 4,5 binden fazla ekici, tırmık ve diğer tarım makinelerini ve bununla birlikte sonraki agroteknik önlemlerin uygulanmasını içerecektir. Makine operatörleri ve ekim kampanyasındaki diğer katılımcılar için ekipmanın 24 saat teknik ve servis bakımı için gerekli koşullar, iş ve iyi dinlenme koşulları her yerde yaratılmıştır.

Etraps ve daihan dernekleri bölgesinde faaliyet gösteren 375 biyolojik laboratuvar, pamuk üreticilerine pamuk zararlılarına karşı kullanılan çevre dostu ve uygun maliyetli biyolojik ürünler sağlayacak olan yeni tarım sezonuna hazırlanıyor.

M.Sopiyev etrap Ak Bugday Akhal velayat adındaki Tarımsal Anonim Şirketinde ekim sezonunun arifesinde, Dzhumaguly Khekimov adında “Dzhumaguly Khekimov” derneği Tarımsal üretim hacmini artırarak, tarım-sanayi kompleksinin karlılığı.

Velayat ve etrap khyakimliks liderleri ve temsilcileri, Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı, Devlet Servisi Türk Standartları, Daykhanbank, kamu kuruluşları, yaşlılar, agronomistler, makine operatörleri, kiracılar-pamuk yetiştiricileri dahil olmak üzere seminer katılımcılarının odağını aldı yüksek ürün verimi.

Özellikle, pamuk ekiminin organize edilmesi ve zamanında yapılması, yetiştiriciliğinin her aşamasında tarımsal teknoloji normlarına uygunluk, verimi arttırma, tarım arazilerinin iyileştirici durumunu iyileştirme, toprak ve su kaynaklarının rasyonel kullanımı ve bitkileri böcek zararlılarından ve yabani otlardan korumakla ilgiliydi.

Dikim mevsiminin başlangıcı vesilesiyle yapılan kutlamaların bir parçası olarak, tarım makinaları ve Türkmenistan tarımsal sanayi kompleksinin işleme işletmelerinin ürünleri ile ilgili fuarlar düzenlendi. Folklor grupları ve solo sanatçılar pamuk yetiştiricileri için yaratıcı hediyeler hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X

Bilgi için
veysel@pamukyolu.com
0532 132 9838

Tweet
Yandex.Metrica

Pamuk Borsası, Pamuk Piyasası

Diyarbakır Pamuk Fiyatları,2018 Pamuk Fiyatları