Diyarbakır Pamuk Borsası

Vietnam; Tekstil sektörünü zorluklar bekliyor

Yayınlanan Ocak 22, 2019 de 5:27 pm tarafından / No Comments

Vietnam’da kısa süre önce yürürlüğe giren Trans-Pasifik Ortaklığına Kapsamlı ve Aşamalı Geçiş (CPTPP) Anlaşması’nın Vietnam ekonomisine büyük fırsatlar getirmesinin yanı sıra bazı zorluklara da yol açması beklenmektedir. Bu çerçevede, Vietnam Tekstil ve Konfeksiyon Birliği Başkan Yardımcısı Truong Van Cam, CPTPP Anlaşması ile tekstil ve konfeksiyon sektörünün en fazla faydayı sağlayacağının belirtildiğini, ancak sektöre uygun bir destek sağlanmaması durumunda fırsatların zorluklara dönüşebileceğini ifade etmiştir.

Vietnam hazır giyim ve tekstil sektörü, 2018 yılında 36,1 milyar ABD doları ihracat geliri ile dünyada ikinci sırada yer almıştır. Bununla birlikte, Vietnam bu sektörde üretim için gerekli malzemelerinin yaklaşık %80’ini ithal etmek zorunda kalmıştır.

Başkan Yardımcısı Cam, ithal malzemelere olan yoğun talebin sektör için ciddi bir sorun haline geldiğini vurgulamıştır. Vietnam, pamuk ihtiyacının %99’unu, elyaf ihtiyacının %70’ini ve kumaş ihtiyacının %80’ini diğer ülkelerden ithal etmek zorundadır.

Kumaş ithalatının yalnızca %10’u Japonya ve CPTPP’ye taraf olan ülkelerden gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X

Bilgi için
veysel@pamukyolu.com
0532 132 9838

Tweet
Yandex.Metrica

Pamuk Borsası, Pamuk Piyasası

Diyarbakır Pamuk Fiyatları,2018 Pamuk Fiyatları